تاريخ انتشار : 1401/06/16 - 21:33
كد :10

تفاوت ترموود و چوب پلاست

ترموود در واقع یک چوب طبیعی فرآوری شده است که دارای مکانیزم های حرارتی پیشرفته است. دوام و استحکام آن نسبت به چوب های دیگر افزایش یافته است. در حالی که چوب پلاست از ابتدا با رویکرد حفاظت از محیط زیست بوده و از ترکیب پودر چوب و پلاستیک های بازیافتی با فرآیندی خاص تولید می شود. برای دانستن تفاوت ترموود و چوب پلاست با ما همراه باشید.

553

چوب پلاست

ویژگی‌ها و مزایای چوب پلاست و ترمووود

چوب پلاست خواص کاملا متفاوت و ارزشمندی نسبت به ترمووود دارد، که می تواند دیر سوز، ضد آب، عمر طولانی، عدم نیاز به لکه گیری، مقاوم در برابر آفات و ... باشد. با محتوای آب کمتر، چوب پلاست ها بسیار سبک هستند و برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب است. به دلیل دوام و حداقل رطوبت، به اندازه چوب طبیعی تاب نمی خورد یا شکل خود را از دست نمی دهد. در عوض شکل خود را برای سال‌های متمادی حفظ می‌کند تا عملکرد بهینه را با نگهداری بسیار کم تضمین کند. مقاومت آن در برابر کپک، پوسیدگی و حشرات یکی دیگر از نکات مثبت است.
در واقع چوب پلاست محصولی است که در عین عاری بودن از معایب، تمامی خواص خود را دارد. قابل بازیافت است، برای همه گونه های زنده بی ضرر است و می توان آن را بدون هزینه اضافی نگهداری و تجدید کرد. وزن سبک تر مواد و مزایای ساختاری حمل و نقل و نصب آن را آسان تر می کند. محصولات چوب پلاست در چند سال اخیر جایگاه خود را در بازار افزایش داده و بهبود بخشیده اند. یکی از مزیت های چوب پلاست نسبت به ترمو وود، توانایی مواد برای قالب گیری است که تقریباً به هر شکل دلخواه است. چوب پلاست را می توان خم و ثابت کرد تا منحنی های قوسی قوی ایجاد کند. یکی دیگر از نکات عمده فروش این مواد عدم نیاز آنها به رنگ است. قیمت ترموود به دلیل استفاده از چوب طبیعی نسبت به چوب پلاست بالاتر میباشد. البته هنوز هم خیلی افراد علیرغم قیمت بالای آن نمیخواهند که مصنوعات صنعتی را جایگزین متریالهای طبیعی و سنتی کنند. آنها ترجیح میدهند تا حس و حال چوب را علاوه بر ظاهرش تمام و کمال داشته باشند.

تعریف چوب پلاست و ترمووود!

وقتی صحبت از انتخاب و مقایسه چوب پلاست و ترمووود به میان می آید، بدون شک باید از ویژگیهای منحصر به فرد هر متریال و بررسی معایب آنها سخن گفت.

چوب پلاست چیست؟

خیلی راحت از اسم چوب پلاست می‌توان دریافت که این متریال صنعتی در واقع ترکیبی از الیاف چوب و پلاستیک‌های بازیافتی است که شباهت بسیار زیادی به چوب طبیعی دارد. این مواد در ضخامت های مختلف مانند 2.5 سانتی متر ساخته می شود و معمولاً لایه های زیرین آن ضخیم تر است.دارای روکش بسیار سخت و بادوام می باشد و برای سطوح گرم و مرطوب بسیار مناسب می باشد. استفاده از این محصول به هزینه ی کمتری نسبت به چوب احتیاج دارد. برای مکان هایی که سازگاری مناسبی با چوب ندارند و یا استفاده از چوب لازم بوده اما صرفه ی اقتصادی ندارد، از چوب پلاستیک استفاده می کنند.

553

چوب ترمووود چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست ترمووود، چوب سخت یا چوب نرم اصلاح شده حرارتی است که ماندگاری و استحکام بیشتری نسبت به سایر چوب‌ها دارند. چوب با استفاده از روشی کاملا طبیعی و غیر سمی ساخته می شود، جایی که در دمای بیش از 100 درجه پخته می شود. فرآیند گرمایش در محیطی بدون اکسیژن انجام می‌شود و ترکیبات آلی را از سلول‌های چوب حذف می‌کند تا چوب را برای همیشه تغییر دهد. از آنجایی که ترموود یک محصول طبیعی است، هنگامی که آسیب می بیند، خراش می یابد یا محو می شود، امکان بازگرداندن رنگ اصلی مواد مانند چوب وجود ندارد. تعویض این محصول همچنین باعث عدم تطابق رنگ اصلی و جدید می شود. در این مورد، به شما توصیه می شود در مرحله اولیه، مواد کافی برای یک پروژه را سفارش دهید. ترموودها در مدل‌های متنوعی عرضه می‌شوند، زیرا چوب‌های مختلفی در ساخت آن‌ها به کار رفته است
یکی از معایب ترموود این است که به دلیل رطوبت کم، انعطاف پذیری آن بسیار پایین است. این ممکن است در انتخاب این چوب در برخی مصارف تاثیر بگذارد. رنگ چوب ترمووود ثابت نیست و به مرور زمان تغییر می کند. به خصوص اگر در معرض نور خورشید باشد. این ممکن است برای برخی از پروژه های فضای باز یک نقطه ضعف باشد. خشکی چوب اصلاح شده حرارتی یا ترمووود نیز دستیابی به برش اره ای زیبا را دشوارتر می کند. بنابراین یک تیغه تیز ضروری است.