تاريخ انتشار : 1402/08/13 -
كد :123

سقف چوبی

سقف چوبی از جمله سقف هایی است که در خانه های مدرن امروزه استفاده می شود.از سقف های چوبی می توان به سقف کاذب و سقف کلاسیک و سقف های قدیمی اشاره کرد.

سقف چوبی که ساختار اصلی آن چوب پلاست می باشد در خانه هایی که میخواهند سقف مدرن  و آرامش بخشی داشته باشد تعبیه و پیاده سازی می شود.
سقف چوبی به خاطر جنس چوبی پلاستیکی آن، عایق رطوبت و حرارت است و در فصل سرما که رطوبت بالاست از خیس خوردن و در نتیجه سقو ط سقف در سالهای طولانی جلو گیری می کند.در زمان اشتعال زایی و بروز حرارت،از آتش گرفتن سقف پیشگیری و ممانعت به عمل می آید.
سقف چوبی قابلیت نصب راحتی ندارد و اگر برای نصب سقف چوبی ،آگاهی لازم را ندارید پس کار نصب را بدون رعایت نکات ایمنی اجرا نکنید.

553

سقف چوبی مدرن

امروزه در خانه های مدرن برای زیبایی دکوراسیون داخلی ساختمان از سقف های مدرنی استفاده می شود که جنبه جلوه بخشی به فضای ساختمان را بیشتر می کند.
یکی از انواع این سقف های مدرن،سقف چوبی کلاسیک است،دیگری سقف کاذب چوبی می باشد.در مطالب زیر توضبحاتی راجع به خصوصیات و کاربرد و نحوه نصب آن می دهیم.

اجرای سقف چوبی قدیمی

اجرای سقف چوبی قدیمی با متریال قدیمی و مکانیزم ساده تر طراحی و اجرا می شوند ، که بیشتر در زمان های قدیم و خانه های سنتی از این دست سقف ها اجرا و پیاده سازی می شدند.

سقف چوبی کاذب

امروزه نوع دیگری از سقف ها وجود دارد که در خانه های مدرن برای دکوراسیون و زیبایی محیط ساختمان از سقف کاذب استفاده می شود که در این سقف های چوبی کاذب ،می توان از هواکش یا فن استفاده نمود. سقف کاذب در اصل یک سقف ثانویه است که بر روی سقف اصلی سازه ساخته می‌شود.

این سقف کاربردهای زیادی دارد. از جمله کاربردهای آن عبور دادن لوله‌های تاسیساتی از آن، استفاده برای نورپردازی و نور مخفی می‌باشد. در حقیقت سقف کاذب به نوعی باعث زیباتر شدن سقف اصلی می‌شود. این سقف کاذب را از انواع متریال‌ها و در مدل‌های مختلفی می‌سازند.

یکی از این متریال‌ها چوب است. سقف کاذب چوبی را به طور معمول از چوب طبیعی نراد روسی یا ام‌دی‌اف می‌سازند. سقف‌های چوبی می‌توانند هم به عنوان سقف کاذب و برای تزئین و هم به عنوان سقف اصلی با جنبه کاربردی ساخته و استفاده شود .
از مزایای سقف چوب ی کاذب می توان به قابلیت جذب صدا، پنهان کردن سیم کسی ها ،امکان حذف و جایگزینی راحت ،صرف جویی در مصرف انرژی ،قابلیت بازیافت و تنوع در طرح و رنگ اشاره کرد.
در کنار مزیت های سقف چوبی یک سری موارد هست که نکات منفی سقف چوبی کاذب محسوب می شوند  که مثل : قابلیت اشتعال پذیری چوب ، آسیب پذیر بودن در برابر رطوبت و سرما،هزینه اجرا و پیاده سازی بالا، آسیب پذیری در برابر حمله موریانه و حشرات موذی را می توان نام برد.
از انواع دیگر سقف های چوبی می توان به سقف کاذب چوبی کاشی وار، سقف کاذب چوب ی تخته ای ،سقف کاذب چوبی صندوقی ، اشاره کرد.

سقف چوبی کلاسیک

از سقف چوبی کلاسیک بیشتر در هتل ها و خانه های سلطنتی استفاده می شود که سقف های بلند تری نسبت به سایر سقف ها دارد.