تاريخ انتشار : 1402/11/02 - 12:58
كد :142

روف گاردن ساده

با استفاده از چوب پلاست می توان زیبا ترین و در عین حابل مقرون به صرفه ترین روف گاردن پشت بام را با ایدههای خلاقانه در محوطه ساختمان و پشت بام خود طراحی نمایید. پشت بام خانه نقش محافظت و امنیت ساختمان را بر عهده دارد. بام تخت خانه ها دارای گذرگاه عبور آب است و از نفوذ آب به ساختمان جلوگیری می کند.

چوب پلاست روف گاردن در واقع همان  ایجاد فضای سبزبا محصولات چوبی می باشد که امروزه جایگزین مناسبی برای باغچه ها می باشد که با توجه به شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید می توان گل و گیاهان مناسبی را پرورش داد.
امروزه با تبدیل پشت بام ها به فضایی سبز و جذاب، جدای تمام مزایایی که برایمان به وجود می آورد. راهی عالی برای بهبود سبک زندگی و افزودن به ارزش محیط زندگیمان است. شما با داشتن ایده های خلاقانه برای پشت بام خود می توانید یک روف گاردن ساده و زیبا داشته باشید تا از آنها نهایت استفاده را ببرید. برای ما که در محیط‌ های شهری هستیم و اغلب حیاط زیادی نداریم. استفاده از روف گاردن پشت بام برای ایجاد یک فضای سبز زیبا و کاربردی می ‌تواند راه فراری از دنیای شلوغ شهری باشد. بنابراین با گرفتن سایه از آلاچیق یا چتر و ایجاد یک محیط زیبا با گیاهان می توان از نسیم خنک شهری حداکثر استفاده را کرد.

553

طراحی پشت بام ساده

با استفاده از چوب پلاست می توان زیبا ترین و در عین حابل مقرون به صرفه ترین روف گاردن پشت بام را با ایده های خلاقانه در محوطه ساختمان و پشت بام خود طراحی نمایید.پشت بام خانه نقش محافظت و امنیت ساختمان را بر عهده دارد. بام تخت خانه ها دارای گذرگاه عبور آب است و از نفوذ آب به ساختمان جلوگیری می کند.
قبل از اجرای بام سبز باید از استحکام بنا مطمئن شوید و سپس مطابق با بودجه مورد نظر اقدام به ساخت کنید. اما در اجرای روف گاردن به روش پرتابل مدولار به دلیل اینکه وزن به صورت بار زنده به ساختمان وارد میشود نیازی به محاسبه قبلی وزن بامسبز در ساختمان نیست.

روف گاردن کوچک

روف گاردن چه کوچک باشد و چه بزرگ به باغ هایی گفته می شود که بر روی بام ساختمان های مختلف ساخته می شوند. باغ بام یا روف گاردن بسته به فضای بام ساختمان ها، در ابعاد و اندازه های مختلف و با طراحی های متفاوتی ایجاد می شود که می تواند فضاهای پرت شده همچون بام ساختمان ها را به فضایی کاربردی بدل نماید.
طراحی روف‌گاردن کوچک می تواند باید رعایت نکته های ریزی احداث شود. مرحله اول این است که برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل سقف صورت می گیرد. ایزوگام یا روش سنتی استفاده از قیر در این مرحله کارساز است
بعد از ایزولاسیون یک لایه زهکشی بین لایه کاشت گیاهان و لایه محافظ آب ‌بندی قرار می گیرد. این لایه زیر لایه فیلتر آب بوده و از نشت املاح آب به لایه‌های زیرین خاک جلوگیری می‎‌کند. همچنین زهکشی باعث می شود آب‌ باران و آبهای اضافی ذخیره شده به آسانی خارج شوند. در واقع کار این سیستم جمع آوری آب‌های سطحی است. در نتیجه وجود کانال خروج آب از الزامات زهکشی می باشد.

ساخت روف گاردن ساده

ساخت روف گاردن ساده به­‌طور خلاصه شامل طراحی، اجرای فونداسیون، نصب تاسیسات مورد ­نیاز، شبکه­‌بندی محیط کشت گیاهان، انتخاب گونه‌های گیاهی متناسب با اقلیم و در آخر نصب مبلمان و سایر المان­‌ها می‌­باشد. بام سبز راه­ حلی مناسب برای نزدیک شدن دوباره انسان به طبیعت است. روف گاردن پشت بام یا همان بام سبز، از تجهیزات و امکانات ویژه ای می باشد که تمام یا بخشی از آن بوسیله پوشش گیاهی پوشانده شده باشد.
برای ساخت یک روف گاردن خوب و قیمت مناسب به دنبال ارزانی بیش از حد یا گرانی نباشید، چراکه هیچ یک نشانه کیفیت بالاتر آن نمی­ باشد. بهتر آن است که به دنبال مصالح با کیفیت و به صرفه بگردید
خوشبختانه در ایران نیز از این روش استقبال فراوانی شده است  آنچه که این روش را از دیگر روش ها متمایز می کند پیش ساخته بودن و عدم نیاز به زیرسازی خاص می باشد و شما می توانید به راحتی یک روف گاردن ساده و ارزان داشته باشید.

اجرای روف گاردن ساده

ابتدا باید میزان مقاومت ساختمان مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان میزان وزنی که ساختمان می‌تواند تحمل کند را محاسبه کرد. سپس با توجه به محاسبات سازه‌ای، کارهای کروم بندی و شبکه‌بندی آهنی کف بام انجام می‌شود. با استفاده از کروم بندی، آب باران، برف و آب اضافی آبیاری به سمت چاه خروج آب هدایت می‌شوند.قبل از طراحی نهایی روف گاردن حتما باید به مرحله عایق کاری آن بپردازیم تا از تلف شدن انرژی های موجود جلوگیری شود ود در زمان بارش برف و باران در فصول سرد سال سیل به وجود نیاید.