تاريخ انتشار : 1402/11/28 - 15:07
كد :154

پروفیل ام دی اف

پروفیل های ام دی اف نوعی چوب مصنوعی می باشد که از بافت های فیبر چوبی ساخته می شوند و در مصارف و کاربرده های مختلف به کار برده می شوند.بهترین روکش ورق ام دی اف در ساختار کابینت استفاده می شود که در زیبایی آن نقش بسیار مهمی دارد.

پروفیل ام دی اف در واقع نوعی فیبر چوبی به هم فشرده می باشد که برای مصارف و کاربرد های زیادی کاربرد دارد و به خاطر تنوع در مدل هایش در بین عموم مورد استفاده و بهره برداری زیادی شده است.روکش پروفیل های چوب پلاست به ضخامت های متفاوتی در بازار ها طراحی و عرضه می شوند. ویژگی های این پروفیل سبب شده تا بتوانیم امکانات نامحدودی را برای ایجاد اشکال و انواع مختلف نمایه فراهم کنیم.پروفیل ام دی اف از الیاف چوب خشک شده با استفاده از مواد چسبنده ساخته شده است که با فشار دادن و پرداخت گرم به تخته تبدیل می شود. عامل اصلی این اتصال الیاف لیگنین است که در هنگام گرم شدن از چوب آزاد می شود پروفیل ام دی اف را می توان به راحتی با کمک اره یا آسیاب، سوراخ کرد. به طور کلی پروفیل ام دی اف یک ماده خوب و نرم برای نازک کاری می باشد. ام دی اف تقریبا دو برابر نئوپان استحکام دارد.

553

پروفیل ام دی اف کابینت

فرآورده‌های چوبی انواع مختلفی دارند که یک دسته از آنها فرآورده‌های کامپوزیتی هستند که در ساخت وسایل مختلف کاربرد دارند. سه نوع تخته فیبر که در ساخت کابینت استفاده می‌شوند شامل: نئوپان، ام‌دی‌اف و اچ‌دی‌اف هستند.
در ساخت انواع کابینت کاربرد دارد. در ساخت ام دی اف تکه‌های چوب سخت و نرم با مقداری رزین و موم مخلوط شده و تحت فشار و حرارت به تخته فیبر تبدیل می‌شوند.
امروزه تنوع زیادی از کابینت‌های آشپزخانه در بازار وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به روش‌های متفاوتی از نظر فرم، رنگ، جنس، مدل باز و بسته شدن و… دسته بندی کرد. کابینت‌هایی که بدنه آنها از ام دی اف ساخته شده است، انواع مختلفی دارند که تفاوت اصلی آنها در نوع روکش استفاده شده برای آنهاست، و اغلب با نام روکش‌شان شناخته می‌شوند.

پروفیل ام دی اف خام

به طور کلی پروفیل ام دی اف خام و دست کاری نشده، به سختی قابل احتراق است، خواص فیزیکی و مکانیکی بالایی دارد و در برابر رطوبت کاملا مقاومت می کند، اما با این وجود از چوب ارزان تر می باشد. ام دی اف در برابر بخار نیز مقاوم است، در واقع متورم نشده و تاب نمی خورد.پروفیل ام دی اف می تواند در برابر قارچ ها و میکروارگانیسم ها مقاوم کند. ام دی اف باعث می شود تا پروفیل در برابر ضربه های قوی مقاوم باشد و آسیب نبیند. همچنین یکنواختی کامل آن باعث می شود تا از تاب برداشتن، خم شدن و خشک شدن جلوگیری کند.

روکش پروفیل ام دی اف

این روکش‌ها به  عنوان پوشش نهایی ام دی اف شناخته می‌شوند و دارای انواع طبیعی و مصنوعی می‌باشند، که هر کدام خصوصیات و کاربردهای منحصر به فردی دارند. پرکاربردترین روکش‌های ام دی اف در ایران بیشتر روکش‌هایی با انواع مصنوعی هستند.روکش های کابینت به خاطر اینکه از چوب های دستکاری شده ساخته می شوند دوام و مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد.
که بهترین آن از جنس ورق های پی وی سی می باشد این روکش از طرح‌ها و رنگ‌های مختلف ایجاد می‌شوند و نسبت به روکش‌های چوبی در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بالایی دارند. استفاده از این نوع روکش بسیار رایج شده است و اکثر صفحات و ورق‌های ام دی اف با این روکش پوشانده می‌شوند.