تاريخ انتشار : 1403/01/07 - 12:28
كد :156

طراحی سقف استخر سرپوشیده

استخر ها علاوه بر آن که لحظات خوب و خوشی را برای ما رقم می زنند و حس نشاط و شادابی را در ما به وجود می آورند، برای سلامتی ما نیز مفید هستند اما در این میان استفاده از استخر های عمومی و یا خارج از منزل با مشکلاتی رو به رو می باشد که به همین جهت بسیاری از افراد تمایل به ساخت استخر های سرپوشیده را دارند.

در طراحی سقف سرپوشیده ویلا بهتر است تا با استفاده از متریال ضد آب این اقدام را انجام دهیم.در فضای سرپوشیده بهتر است از سقف های سیار که هوا نیز رد و بدل می شود استفاده کرد تا افراد دچار تنگی نفس نیز نشوند زیرا در این محیط دما بالا می رود و رطوبت نیز بالاست برای همین بهتر است تا سقف هایی استفده کرد تا هوا نیز جریان داشته باشد.
در واقع نصب سقف کاذب استخر که از اقدامات چوب پلاست دور استخر به شمار می آید مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از خراب شدن و در نتیجه ریزش سقف و همچنین حفظ دمای مناسب است. از آنجا که در محیط استخر رطوبت زیادی وجود دارد نباید از سقف‌ کاذب معمولی استفاده نمود. به عبارتی لازم است از مصالحی استفاده کرد که دارای مقاومت بالا در مقابل رطوبت می‌باشند.برای سرپوشیده کردن استخرها می توان از سقف هایی از جنس پلی کربنات، پی وی سی، طاق های شیشه ای می توان استفاده کرد.

553

طراحی سقف استخر ویلا

در فضای بیرونی و اطراف، آلودگی که شامل گرد و غبار و حشرات موذی و... در هوا و اطراف استخر وجود دارد، و ممکن است وارد آب استخر شوند، بنابراین برای جلوگیری از ورود این حشرات و آلودگی به آب استخر، می توانید برای استخرتان یک سقف طراحی کنید، در واقع یکی از راه هایی که می توان، از طریق آن از آلوده شدن آب استخر جلوگیری کرد، طراحی سقف متحرک برای استخر می باشد.
نوع دیگری از سقف های مناسب برای استخر ها سقف های شیروانی می باشد که می توان آب و رطوبت را برون بریزد. سقف شیب دار، در واقع شباهت بسیاری به سقف مسطح دارد، اما تفاوت کمی، فقط در طراحی دارد، در واقع در طراحی آن، یک شیب کوچک لحاظ می شود، این شیب مانع از تجمع آب روی سقف استخر می شود، بنابراین این سقف، مجبور به تحمل وزن آب نخواهد بود، زیرا در صورت بارش برف و باران، آب با وجود شیب به سمت پایین سرازیر می شود.

طرح استخر ویلا

استخرها در دو نوع کلی روباز و سرپوشیده ساخته می‌شوند. استخرهای روباز که قابلیت آب گرم ندارند برای استفاده در فصل‌های گرم سال مناسب هستند اما استخرهای سرپوشیده در تمام فصول سال قابلیت استفاده دارند.
نورپردازی می‌تواند به جذابیت استخر شما در شب کمک کند. می‌توانید از انواع نورپردازی‌های رنگی و متحرک برای ایجاد فضایی منحصر به فرد استفاده کنید.
آبنماها می‌توانند به استخر شما طراوت بیشتری ببخشند و موجب خاص بودن محیط شوند .از آبنماهای مختلف مانند آبنماهای دیواری، آبنماهای کرتین، آبنماهای فواره ای  می توان استفاده کرد. استخرهای روباز متداول ترین نوع استخر در ویلاها هستند. این استخرها در فضای باز ساخته شده و بیشتر اوقات برای استفاده در فصل‌های گرم سال مناسب خواهند بود.

سقف کاذب استخر روباز

سقف کاذب برای استخر های روباز باعث می شود تا از صورت نیاز و حرکت اآنها بتوان از سقف های سیار جهت جا به جایی انها استفاده مکرد تا مانع بخر زدگی فضای محوطه و تنگی نفس افراد شود.اکثر سقف ها کاذب برای استخر ها سقف های متحرک هستند که باعث گردش جریان هوا به محوطه استخر های سرپوشیده می شوند که بسیار هم مناسب می باشد.در استخر های سرپوشیده باید از متریال‌هایی استفاده نمود که از رطوبت و دمای استخر آسیب نبیند و با آنها سازگار باشد. از این رو بهترین گزینه سقف کاذب به ویژه کناف ضد آب می‌باشد. مقاومت بالا در برابر رطوبت و عمل به عنوان عایق حرارتی و صوتی این سقف‌ها را به بهترین انتخاب برای استخرها و محیط‌های مرطوب تبدیل کرده است.برخی سقف های استخر به صورت متحرک هستند.این نوع پوشش مناسب محیط های کوچک می باشد و از یک سمت به دیوار متصل می شود. به این صورت که ریل از یک سمت روی دیوار و از سمت دیگر روی کف نصب شده و پوشش از سقف به دیوار متصل می شود. از مزایای سقف های استخری امکان استفاده از استخر در فصل زمستان با گرمایش و مصرف کمتر انرژی می باشد.