تاريخ انتشار : 1401/07/22 - 22:39
كد :16

عمر مفید چوب پلاست چقدر است؟

چوب پلاست ها از پلاستیک و از مواد خام تجدید پذیر چوب ساخته شده اند. خرده های چوب یا الیاف چوب به پلاستیک اضافه می شود که در نهایت محصولی مشابه چوب طبیعی که چوب پلاست نامیده میشود ، بدست می آید.

553

چوب پلاست

کامپوزیت چوب پلاست (WPC) یک ماده خلاقانه است که ظاهر چوب طبیعی را با دوام پلاستیک ترکیب می کند. برای استفاده در نمای داخلی و خارجی، معابر شهری، باغ یا ویلا، روف گاردن، تراس و.... کاربرد دارد که مزایا و کاربرد زیادی نسبت به چوب دارد.

آیا عمر محصولات چوب پلاست بیشتر از چوب است؟

به دلیل این که پلاستیک بازیافتی پوسیده نمی شود، ترک نمی خورد یا خرد نمی شود و حداقل 5 برابر بیشتر از چوب طبیعی دوام می آورد، این محصول عمر و مقاومت بیشتری نسبت به چوب دارد . همچنین چوب پلاست نسبت به حشرات وکپک ها مقاوم است و این یک ویژگی ممتاز برای محصولات چوب پلاست می باشد.

عمر چوب پلاست

به دلیل استحکام، دوام و مقاومت در برابر شرایط آب وهوایی، طول عمر مفید چوب پلاست می‌تواند بسیار بیشتراز محصولات چوب طبیعی باشد. البته این دوام به نحوه نگهداری و وزنی که تحمل می‌کند و عوامل دیگر بستگی دارد. عواملی که بر طول عمر چوب پلاست تاثیر می گذارد عبارتند از:

  • عوامل محیطی

عوامل محیطی هنگامی که محصولات چوب طبیعی در محیط های مرطوب نگهداری می شوند، ممکن است به دلیل رطوبت و کپک، تخریب شده و به راحتی شکسته شوند. این عامل می تواند باعث شود که آنها زودتر از حد انتظار خراب شوند. چوب پلاست ها متخلخل (دارای منافذ) نیستند، و آنها در برابر آسیب هایی که رطوبت ایجاد می کند، مانند کپک و پوسیدگی در امان هستند.  محصولات چوب طبیعی تقریبا سنگین تر از چوب پلاست ها هستند. چوب پلاست ها وزن کمتری نسبت به محصولات چوبی دارند و این ویژگی باعث می شود که آنها راحت تر حمل شوند و احتمال آسیب کمتری وجود دارد.

553

  • بهداشت محصولات چوب پلاست

همچنین بهداشت محصولات چوب پلاست نیز بسیار بر طول عمر مفید آنها موثر می باشد. باکتری ها می توانند در منافذ چوب طبیعی تکثیر شوند و تمیز کردن آنها را دشوار کند. این مشکلات می تواند به محصول سرایت کند و محصولات چوبی را برای استفاده مداوم نامناسب کند. مانند هر سطحی، چوب پلاست نیز می تواند حامل باکتری باشد، اما از آنجایی که متخلخل نیست و منافذ بازی در چوب پلاست وجود ندارد،  باکتری ها از چوب پلاست به راحتی پاک می شوند و یا با اسپری تمیز می شوند. چوب پلاست را همچنین می توان ضد عفونی کرد یا با فشار آب شستشو داد تا آلاینده ها را از بین ببرد. 

چرا چوب پلاست گزینه ی مناسبی است؟

اگر به دنبال شروع یک پروژه ساختمانی در آینده نزدیک هستید، می دانید که پیدا کردن مصالح ساختمانی که نیازهای شما را برآورده کند ، چقدر سخت است. با توجه به نوآوری های اخیر، مواد جدیدی مانند چوب پلاست وجود دارد که باعث مدرن و شیک شدن ساختمان شما می شود. هم چنین از آنجایی که کامپوزیت چوب پلاست از ماده ای تولید می شوند که به صورت خمیری می باشد، تقریباً می توان آن را به هر شکل و اندازه ای، از جمله شکل های قوسی یا خمیده قالب گیری کرد. این انعطاف پذیری ذاتی به رنگ نیز گسترش می یابد و چوب پلاست را می توان برای تقریباً هر طرحی طراحی یا رنگ کرد.

553

چوب پلاست به دلیل مقاومت در برابر رطوبت، بادوام بودن، ضد موریانه و سهولت کار با آن، حتی در کاربردهای بیرونی، گزینه بهتری نسبت به چوب طبیعی می باشد. هم چنین به دلیل اینکه طول عمر مفید چوب پلاست در مقایسه با چوب طبیعی بیشتر است، یک راه حل ایده آل برای ساخت آلاچیق، پرگولا و... در فضای باز است. به دلیل استحکام بالای چوب پلاست در برابر حرارت و شرایط آب و هوایی مرطوب ، در برابر گرما و پوسیدگی بسیار مقاوم است. به این معنی که از نظر زیبایی و یکپارچگی، بیشتر از چوب طبیعی دوام می آورد. این ویژگی ها باعث می شود محصولی را ایجاد ‌کند که بتواند در مکان‌هایی که چوب طبیعی ممکن است خم یا تاب بخورد استفاده شود.