تاريخ انتشار : 1403/01/20 - 14:09
كد :160

محوطه سازی حیاط

محوطه سازی علاوه بر توجه به زیبایی ، حریم خصوصی افراد را نیز مشخص نموده و از مشکلاتی که در این زمینه ممکن است برای صاحبخانه به وجود آید، جلوگیری می نماید.

محوطه سازی حیاط یعنی صاف کردن و آماده کردن محوطه ساختمانی وبوجود آوردن فضای مناسب ، آرامش بخش و قابل استفاده . برای ایجاد چنین فضای می توان از دیوار کشی ، ایجاد مسیرهایی برای رفت و آمد ، باغچه بندی ، و سر و سامان دادن به گل وگیاه ایجاد آب نما ویا نصب سقف متحرک برای محا فظت ودر امان ما ندن از نورخورشید و.. استفاده کرد .
محوطه سازی کف با چوب پلاست یکی از لازمه ها ی محیط های خصوصی  و عمومی است . برای محوطه سازی حیاط وجود نقشه و پلان آن مورد نیاز است و لازم است پروفیل طولی وعرضی و شیب زمین مورد مشخص شود . برای نصب سیستم های آبیاری وزهکشی شیب زمین دارای اهمیت است.

553

حیاط سازی سنتی

در گذشته بسیاری از منازل دارای حیاط بودند و افراد به صورت سنتی اقدام به محوطه سازی می کردند . این روش (محوطه سازی سنتی) از ایجاد یک نقطه کانونی در مرکز ودرختکاری در اطراف آن پیروی می کند . امروزه محوطه سازی مدرن لمکان استفاده بهبه از فضای باز را در اختیار افراد قرارمی دهد . مثلا برای استفاده هر چه بیشتر از فضای باز بکارگیری سایبا ن ها کمک به سزای دارد تا این امکان را به افراد بدهد تا در هوای آفتابی یا بارونی بتوانند از محوطه حیاط استفاده کنند . همچنین وجود باربیکو های گازی می تواند حیاط را به یک آشپز خانه کوچک تبدیل کند
تنها دلیل محوطه سازی لذت بردن ساکنان خانه نیست . بلکه هرچه گل وگیاه بیشتری کاشته شود می توان از هوای پاکیزه تری استفاده کرد . همچنین وجود پوشش گیاهی می تواند درکاهش آلودگی صوتی تا ثیر داشته با شد .
در محوطه سازی حیاط ابعاد حیاط از اهمیت ویژهای برخوردار است . مثلا در محوطه سازی حیاط های کوچک بهتر است سایز درختان وگلها کوچک باشند و از گلها وگیاهان دیواری استفاده کرد. ولی در محوطه سازی حیاط های متوسط می توان از حوضچه ها و موارد دیگر نیز استفاده کرد .در محوطه سازی حیاط های بزرگ به دلیل داشتن فضای کافی وابعاد بزرگ می توان فضارا به بخشهای مختلف تقسیم بندی کرد وهر فضا را به بخشی خاص اختصاص داد.
به طور کلی محوطه سازی حیاط به سه دسته تقسیم بندی می شود. سنتی ، مدرن ، و مینیمال.
در سبک سنتی صمیمیت و اخلاص بیشتری به چشم می خورد .این سبک همواره دارای طرفداران زیادی بوده وبرای بسیاری از فضا مناسب می باشد .سبک مدرن  امروزه طرفداران زیادی دارد . در این نوع سبک اشکال هندسی خاصی به چشم می خورد و  طراحی این سبک دارای هزینه بالاتری نسبت به طراحی سنتی دارد.سبک مینیمال بسیار کار بردی است و طراحی این سبک هزینه کمتری نسبت به سبک های دیگر دارد . چیدمان ساده ، گلهای هم رنگ، سنگ فرشهای ساده وصاف  از ویژگی ها ومشخصه های این سبک است .جنس مصالح به کار رفته در این سبک بیشتر از بتن ، سنگ و آهک است .ایجاد یک تناسب بین محوطه وفضاسازی وفضای طبیعی از اهمیت زیادی برخوردار است . مثلا اگر در یک منطقه کوهستانی محوطه سازی صورت می گیرد بهتر آن است که از سنگهایی مطابق با محیط بهره ببریم. این کار باعث ایجاد آرامش و یکپارچگی بیشتر می شود .

محوطه سازی حیاط ویلا

محوطه سازی حیاط ویلا با استفاده از محصولات چوبی یکی از زیبا ترین نمای محوطه سازی در خانه باغ های مدرن امروزی می باشد که می توان در با استفاده از فلاورباکس های چوبی ، آلاچیق های چوبی و آب نما های زیبا که باعث خنک ماندن نمای محوطه می شود استفاده بسیاری می شود.اغلب در ویلا ها شاهد گل گیاه و درختانی هستیم که در محوطه سازی ویلا بسیار موثر بوده و چشم انداز های زیبایی ایجاد کرده اند. گل گیاهان متناسب با طراحی ویلا و شرایط آب و هوایی میتواند به زیبایی ویلای شما بسیار کمک کند.انتخاب گل و گیاهانی مثل کاکتوس که با تابش مستقیم نور خورشید مقاوم هستند می تواند گزینه مناسبی برای محوطه حیاط ویلای شما باشد.