تاريخ انتشار : 1403/01/20 - 15:17
كد :161

نما چوبی ساختمان

استفاده از نما چوبی در ساختمان علاوه بر جلوه و زیبایی باعث دوام زیاد ساختمان در برابر تغییرات آب و هوایی می شود.نمای چوب ترموود به خاطر اینکه از حرارت ساخته شده از در زمان بروز آتش، حرارت را از خود دفع می کند.

نما چوبی ساختمان  بکار گیری چوب در نمای ساختمان را می گویند . چوب یکی از قدیمی ترین مصالح در ساخت خانه است واستفاده از آن  باعث بوجود آمدن حس گرما وصمیمیت می شود .
در قدیم استفاده از چوب در نمای ساختما نها با مشکلاتی همراه بود مانند :آسیب پذیری آن در برابر رطوبت از جمله معایب استفاده چوب پلاست نما بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی کم کم بسیاری از  این معایب بر طر ف شده واستفاده از آن در نمای ساختما ن ها رواج پیداکرده است .

553

استفاده از چوب در نمای ساختمان ها باعث بوجود آمدن حس خوبی می شود که قابل مقایسه با نمای سیمانی یا سنگی نیست . امروزه با استفاده از تکنولوزی و رو شهای خاص کیفیت این ماده تا حد زیادی افزایش پیداکرده است .در واقع این چوب ها در کارگاه تولید می شوند و تا دمای 185 الی 220درجه سانی گراد حرارت دیده و بسیاری از مشکلات آنها بر طرف می شود  این فرایند باعث با لا رفتن مقاومت چوب در برابر رطوبت ، حمله حشرات ، پوسیدگی و آسیب پذیری در برابر نور خورشید می شود .

انواع چوب در نمای ساختمان

 از نظر انواع چوب ، چوب نمای ساختمان به دو دسته تقسیم می شوند .چوب های نرم وچوب های سخت .
چوب های نرم چوب هایی هستند که از درختان سوزنی برگ ما نند سرو و کاج تهیه می شوند . دارای چگالی و وزن کم تری بوده وکرم رنگ هستند . از این نوع از چوب ها در نماها استفاده می شود و قیمت پایین تری نسبت به چوب های سخت دارند .
چوب های سخت چوب هایی هستند که از در ختان پهن برگ تهیه شده ودارای گره ، چگالی و وزرن بیشتری نسبت به چوب های نرم هستند .از این نوع چوب ها در کف استفاده می شود و  قیمت بالاتری نسبت به چوب های نرم دارد . 

نمای چوب ترموود

ترمو وودها با توجه به روش تهیه به انواع مختلفی تقسیم می شوند .کلاس  Sو کلاسD تفاوت این دو در میزان حرارتی است که طی فراین تولید به چوب وارد شده . دادن حرارت به چوب باعث ایجاد دوام بیشتر در آنها می شود . در ترمو وود کلاس S چوبها تا 190 درجه حرارت دیده که این امر باعث افزایش حجم 6 الی 8 در صدی در آنها می شود . از این نوع از تر مو وود ها اغلب در قسمت های داخلی استفاده می شود .
ترمو وودهای کلاس  Dتا حدود 220 درجه سانتی گراد حرارت دیده ونسبت به کلاس S در برابر عوامل محیطی مقاوم ترهستند  اغلب از این نوع  تر مو وودها در کف سازی استفاده می شود .

ویژگی های نمای چوبی

  •  نسب سریع وآسان : بر روی نما ها بسادگی نسب شده وهم چنین قابلیت جداسازی آنها باعث شده که  نظافت و تعمیرات در آن ها راحت تر ا نجام شود .
  •  سازگاری با طبیعت : به دلیل تجزیه پذیر بودن آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند .
  •  مقاومت بالا: به دلیل فرایند مقاوم سازی در این نوع از چوب ها  امکان استفاده از آنها در تمام شرایط جوی وجود دارد .
  •  عایق بندی : خود یک عایق حراریتی  است ومانع ورود گرما وسرما می شود .
  •  قابلیت برش : براحتی برش داده می شود و در قسمتهای مختلف می توان از آن استفاده کرد .