تاريخ انتشار : 1401/08/02 - 20:08
كد :20

آشنایی با انواع بام سبز (طراحی و اجرای روف گاردن)

بام سبز که به روف گاردن نیز معروف است، شامل یک سیستم مصنوعی برای ساخت سقف ساختمان ها و خانه ها است که بر روی آن انواع مختلفی از مصالح، یعنی پوشش گیاهی، اعمال می شود که امکان عملکرد صحیح را فراهم می کند.

553

 چوب پلاست

بام سبز چیست؟

بام سبز جایگزین مناسب و پایداری برای سقف‌ها و ساختارهای سنتی است . بام سبز همچنین محیط بسیار خنک تری را نسبت به سایر بام ها فراهم می کند و ساختمان را از درجه حرارت شدید به ویژه در تابستان محافظت می کند و تا 3 درجه سانتی گراد کاهش می یابد. در محیط‌های بسیار مصنوعی مانند شهری، بام سبز باعث ایجاد تعادل مجدد محیطی می‌شوند و مزایای پوشش گیاهی را برای سلامت عمومی و تنوع زیستی به همراه دارند. 

553

انواع بام سبز 

بام سبز گسترده

بام سبز گسترده ساده ترین نوع بام است. در آن گیاهان ساده و بومی منطقه قرار می گیرد که علاوه بر آبیاری و هرس مکرر به طبیعی ترین شکل ممکن رشد می کنند. بنابراین نیاز به نگهداری حداقل است. این تکنیک شامل اعمال یک لایه غیر قابل نفوذ بر روی سقف خانه و سپس پوشاندن آن با خاک و گیاهان است. بنابراین می توانید آلودگی های محیطی را کاهش دهید، صدای داخل خانه را کاهش دهید، گرمای اتاق ها را کاهش دهید، رطوبت نسبی هوا را افزایش دهید و همچنان خانه را زیباتر کنید.

بام سبز متمرکز

بام سبز متمرکز معمولاً خاک ضخیم‌تری دارند و برای تنوع گیاهی با تراکم بیشتر و پوشش گیاهی بالا اجرا می شوند.

مزیت طراحی و اجرای بام سبز و روف گاردن

  • باعث کاهش آلودگی و بهبود کیفیت هوا در شهرها می شود. 
  • به مقابله با تأثیر گرما در ساختمان کمک می کند.
  • عایق حرارتی بسیار خوبی است.
  • عایق صوتی ساختمان را بهبود می بخشد. 
  • به جمع آوری آب باران کمک می کند.

همچنین بام های سبز باعث جذب صدا، عایق حرارتی در محیط های داخلی و بهبود کیفیت آب جذب شده می شود که می تواند برای مقاصد غیر شرب در ساختمان ها استفاده شود.

553

اجرای بام سبز با چوب پلاست 

چوب پلاست از 100% پلاستیک های بازیافتی از منابع مختلف مانند زباله های صنعتی یا حتی مسکونی ساخته می شود. چوب پلاست ها مقاوم هستند زیرا دارای مواد افزودنی است که از مواد در برابر طوفان و بادهای قوی محافظت می کند که می تواند به محصول آسیب برساند. مزیت دیگر این است که چوب پلاست به طور کامل از پلاستیک بازیافتی ساخته شده است، یعنی به کاهش میزان پلاستیک های غیر بازیافتی در جهان کمک می کند.
چوب پلاست نتیجه یک فرآیند است که در آن از مواد اولیه مختلفی مانند الیاف طبیعی و ضایعات پلاستیکی بازیافتی برای ایجاد این ماده که شبیه چوب واقعی است استفاده می شود. در فرآیند ساخت این چوب می توان از مواد مختلفی استفاده کرد.

553

553

مزایای روف گاردن

کاهش رابطه با محیط و فضای سبز در درازمدت اثرات جسمی و روحی زیادی بر فرد می گذارد و نشاطی که هر فرد برای زندگی بهتر به آن نیاز دارد کمتر می شود. یکی از اهداف ما این است که بتوانیم طبیعت و محیط زیست را به انسان نزدیک کنیم و از این نعمت الهی بیشتر بهره ببریم و از زیبایی بصری و آرامش روحی که در ذات همنشینی با طبیعت نهفته است استفاده کنیم.
یکی از معضلاتی که امروزه در کلان شهرها به یک معضل جدی تبدیل شده است هوای ناسالم و آلوده است که باعث می شود بسیاری از ساکنان این شهرها دچار مشکلات شدید تنفسی و ریوی شوند و این معضل تاثیرات بیشتری بر سالمندان و کودکان دارد. برای این منظور، با توجه به فضای محدود موجود برای ایجاد فضای سبز در شهرهای بزرگ، ، شاید مناسب ترین راه حل برای هوای پاک، تبدیل سقف ساختمان ها به گیاهان و درختچه هایی باشد که به طور قابل توجهی به تصفیه هوای محیط کمک می کنند.

ارزش بالای روف گاردن

کسانی که در زمینه خرید و فروش ساختمان فعالیت می کنند می دانند ساختمان هایی که روف گاردن دارند نسبت به ساختمان هایی که روف گاردن ندارند مشتری و قیمت بیشتری دارند و معمولا با استقبال مشتریان مواجه می شوند . این نوع ساختمان ها با قیمت بالاتری خرید و فروش می شوند.
روف گاردن با لایه ای که باعث ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام می شود، باعث هدر رفتن انرژی کمتری از ساختمان هم در زمستان و هم در تابستان می شود و در نتیجه هم از نظر اقتصادی و هم از نظر محیطی اثرات مثبت قابل توجهی دارد.