تاريخ انتشار : 1401/08/04 - 22:58
كد :21

چگونه محصول چوب پلاست را بشناسیم

کامپوزیت چوب پلاست که با نام انگلیسی Wood-plastic Composites (WPC) نیز شناخته می شود، نوعی ماده مرکب از الیاف چوب، خاک اره چوب و ترموپلاستیک می باشد.

چوب پلاست از مواد خام 100% بازیافت شده تشکیل می شود. پلیمرها به علاوه الیاف طبیعی، مدرن تر، استحکام و دوام بالایی را برای پروفیل های تولید شده توسط اکستروژن فراهم می کنند. چوب پلاست ها ترک نمی خورند، ضد آب هستند و محصولات جانبی یا ضایعات در تولید را دیگر تولید نمی کنند. می توان روی آن به روشی مشابه با چوب سنتی یا طبیعی کار کرد. چوب پلاست ها به دلیل ثبات بیشتر از نظر حفظ رنگ اصلی و انبساط و انقباض کمتر نسبت به چوب طبیعی، بر بازار تسلط یافتند.

553

 چوب پلاست

چوب پلاست و چوب طبیعی

محصول چوب  پلاست در مقایسه با سابقه طولانی استفاده از چوب طبیعی به عنوان مصالح ساختمانی، هنوز یک ماده جدید است. رایج‌ترین استفاده های چوب پلاست در فضای باز، باغ یا ویلا، نرده‌ها، روف گاردن، چوب‌های محوطه‌سازی، نیمکت‌های پارک و مبلمان داخلی است. به دلیل مقاومت شدید این ماده در برابر شرایط آب و هوایی، حتی اگر شدید هم باشد (مانند برف و دمای بالا) بسیار مقاوم هستند. منشاء تولید چوب پلاست می تواند راهی برای بازیافت پلاستیک ها باشد و به شدت برای جلوگیری از قطع درختان کمک می کند.

553

کاربرد های چوب پلاست

چوب پلاست و اثرات و مزایای آن برای معماری پایدار : این نام ممکن است هنوز برای برخی عجیب باشد، اما واقعیت این است که چوب پلاست که به عنوان چوب زیست محیطی نیز شناخته می شود ، به عنوان یکی از پایدارترین، همه کاره ترین و انعطاف پذیرترین مصالح، جایگاه خود را در بازار ساخت و ساز تثبیت کرده است. این محصول برای کاربردهای مختلف و مهمتر از همه برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست کارآمد بوده و این محصول به تدریج جایگاه خود را به عنوان جایگزینی عالی برای چوب طبیعی تسخیر کرده و نسخه های جدید و مدرنی را به دست آورده و به نظر نمی رسد که چوب پلاست به این زودی ها این مسیر پیشرفت را ترک کند!

553

مزایای چوب پلاست

  • مزیت های چوب پلاست نیز حمل آسان آن می باشد. 
  • همچنین چوب پلاست نیازی به رنگ زدن ندارد.
  • زنگ نمی‌زند.
  • دچار ترک و خوردگی نمی‌شود.
  • در برابر رطوبت مقاوم است.
  • در برابر آفات و قارچ‌ها مصون است.
  • خرد نمی شود و ظاهری مشابه چوب طبیعی دارد.

ساخت و نصب چوب پلاست هم دیگر مزیت و برتری آن نسبت به چوب یا سایر محصولات مشابه می باشد. چوب پلاست به راحتی نصب می شود و نیازی به استفاده از ابزار خاصی ندارد و می تواند همان تکنیک های مورد استفاده در کار با چوب سنتی را دریافت کند. با وجود این، توصیه می شود نصب را با خود شرکت و یا تکنسین های متخصص انجام دهید. 

آینده محصول چوب پلاست چگونه است؟

کامپوزیت های چوب پلاست (WPC) ممکن است یکی از پویاترین بخش های صنعت پلاستیک امروزی باشد. اگرچه این فناوری جدید نیست، اما علاقه فزاینده ای به امکانات طراحی جدیدی در آن وجود دارد. تغییرات فرمولاسیون چوب پلاست ها که کاربرد محصولات را افزایش می‌دهد، به کاربردهای دیگرنیز گسترش می‌یابد و محصولات جدیدی با مواد با دوام تر، بهتر و ارزان‌تری تولید می کند. از سوی دیگر، شرایط جوی و هزینه‌های تولید محصولات چوب طبیعی ، از عوامل اصلی گسترش حوزه چوب پلاست ها هستند. زیرا چوب پلاست ها دوام و پایداری طولانی تری دارند و تا سال ها بدون نیاز به تعمیر قابل نگهداری می باشند.

چوب پلاست برای چه مکان هایی مناسب است

یکی از رایج ترین مکان ها برای استفاده ازمحصولات چوب پلاست، فضای باز است. این به این دلیل است که آنها در برابر شرایط آب و هوایی، رطوبت و سایش مقاومت می کنند و می توانند روی پل ها، باغ یا ویلا، نرده ها، روف گاردن و سایر سازه های فضای باز استفاده شوند.
بسیاری از شرکت ها چوب پلاست با کیفیت بالا تولید می کنند، بنابراین این محصول به سختی از چوب واقعی به ویژه از راه دور قابل تشخیص است. با افزایش تقاضا برای محصولات چوب پلاست، شرکت ها نیز این محصولات را برای ساخت و ساز در رنگ های مختلف روانه بازار کرده اند. محصولات چوب پلاست جایگزینی برای کسانی شده است که به موادی با دوام نیاز دارند.
با ویژگی های فیزیکی بسیار شبیه به چوب طبیعی و همچنین گزینه مناسبی برای مکان هایی که در معرض آب و هوای نامساعد هستند، مانند فضای اطراف استخر ایده آل است.