تاريخ انتشار : 1401/08/16 - 11:47
كد :22

مزایای محیط زیستی استفاده از الیاف در چوب پلاستیک

کامپوزیت های پلیمری تقویت شده با الیاف مانند چوب پلاست ، در دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته اند تا نیاز کاربردهای مهندسی را برآورده کنند.

کامپوزیت تقویت شده با الیاف طبیعی که به عنوان کامپوزیت های الیاف طبیعی (NFC) نیز شناخته می شوند، اخیراً به مواد بسیار ارزشمندی تبدیل شده اند. کامپوزیت های الیاف طبیعی به عنوان یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای ساخت چوب پلاستیک شناخته می شوند. الیاف طبیعی، به ویژه، نه تنها مسائل مربوط به دفع زباله را کاهش می دهد، بلکه آلودگی زیست محیطی را نیز کاهش می دهد. کامپوزیت های تقویت شده با الیاف طبیعی دارای چندین مزیت نسبت به کامپوزیت های تقویت شده با الیاف مصنوعی هستند، از جمله تجدید پذیری، فرسایش کمتر، زیست تخریب پذیری کمتر، استحکام ویژه بالا، هزینه کمتر، غیرخورندگی، ماهیت غیر خطرناک و انعطاف پذیری در ساخت.

553

چوب پلاست

آیا چوب پلاست دوستدار محیط زیست است؟

یکی دیگر از دلایل اصلی استفاده از چوب پلاست به جای چوب واقعی این است که سازگار با محیط زیست است. چوب پلاست از پلاستیک های ثانویه بازیافتی با کیفیت بالا ساخته شده است که می تواند به کاهش فشار بر روی منابع زیست محیطی  کمک کند. چوب پلاست را می‌توان در مواقعی که دیگر مورد نیاز نیست بازیافت کرد. هنوز تصور دنیایی بدون پلاستیک دشوار است، اما می توان استفاده از آن را برای مکان ها و اهداف خاص کاهش داد که چوب پلاست به میزان قابل توجهی اثرات زیست محیطی را کاهش داده است.همیشه بهتر است مواد قابل بازیافت، مانند چوب پلاست را انتخاب کنیم. زیرا این محصول مفید تر و ارزان تر نسبت به سایر محصولات مشابه است و همچنین 100% قابل بازیافت می باشد. بنابراین می تواند گزینه ی مناسبی به ویژه برای دولت ها و شرکت های صنعتی یا ساختمان سازی باشد.

553

چوب پلاست چیست؟

از چوب پلاست به عنوان چوب مصنوعی نام برده می شود. در تهیه چوب پلاست از خاک چوب و مواد پلاستیکی بازیافتی استفاده می شود که محصولی سازگار با محیط زیست را تولید می کند. چوب پلاست به دلیل مقاومت در شرایط جوی مانند رطوبت و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد و برای استفاده در فضای باز، گزینه ی مناسب تری نسبت به چوب است، زیرا استحکام بالاتری دارد. چوب پلاست در نگاه اول، شبیه به چوب طبیعی است، اما بسیار بادوام تر است، زیرا از پلاستیک فشرده و مستحکم ساخته شده است. به دلیل تنوع بالا ، چوب پلاست در رنگ های مختلف و در ابعاد مورد نیاز با سلیقه ی مشتری طراحی می شود.

 مزایای چوب پلاست

  • ضد آب و ضد رطوبت :  محصولات چوبی مقاومت کمی در برابر رطوبت دارند و در محیط های آبی مستعد پوسیدگی، انبساط و تغییر شکل هستند اما چوب پلاست می تواند از این وضعیت جلوگیری کند . زیرا عملکرد ضد آب و ضد رطوبت دارد.
  • چوب پلاست می تواند از لانه سازی حشرات و موریانه ها، رفع آزار حشرات پیشگیری کند و این باعث طول عمر بالای محصول می شود.
  • چوب پلاست مدرن تر و زیباتر است و تنوع رنگ زیادی برای انتخاب دارد.  به دلیل انعطاف بالا انواع مختلفی از طرح ها وجود دارد.
  • چوب پلاست با انعطاف پذیری قوی، می تواند نیازهای مصرف کنندگان را برای دستیابی به مدل مورد نظر شخصی برآورده کند و سبک شخصی سازی شده آنها را کاملا منعکس کند.


کاربردهای چوب پلاست

چوب پلاست به دلیل مقاومت عالی در برابر آب و هوا و نیاز به هزینه ی نگهداری کم، برای کاربرد در فضای باز مناسب است. نه تنها مانند چوب عالی به نظر می رسد، بلکه می تواند با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب و سایر شرایط آب و هوایی سازگار باشد. به دلیل عملکرد عالی ضد آب، اگر به مدت طولانی در معرض آب باشد آسیبی نمی بیند. چه در کاربردهای مسکونی و چه تجاری استفاده می شود، چوب پلاست در بدترین شرایط محیطی نسبت به چوب طبیعی بهتر عمل می کند. به طور خاص، موارد استفاده شامل نیمکت و آلاچیق باغ، کفپوش داخلی و خارجی ،نماپوش ها ، حصار، نرده، سطل های زباله، فلاور باکس و سایر کاربردهای فضای باز است.