تاريخ انتشار : 1401/09/26 - 12:46
كد :29

تفاوت آربور و پرگولا

پرگولا یک ساختار چارچوب دار قابل سفارش می باشد که عمدتا در فضای باز استفاده می شود. تفاوت بین ساختار پرگولا با آربور در تعداد ستون ها و سقف آن می باشد.

آربور و پرگولا هر دو سازه های باغی هستند که سایه بان و پناهگاهی در محوطه های باغی فراهم می کنند. آربور و پرگولا شباهت زیادی به یکدیگر دارند که مهم ترین ایجاد سایه در هر دو مورد است. اما این دو سازه تفاوت هایی دارند که در ادامه بحث به آن می پردازیم.

پرگولا چیست

پرگولا یک ساختار چارچوب دار قابل سفارش می باشد که عمدتا در فضای باز استفاده می شود .
در واقع پرگولا سازه ای به عنوان سایه بان در فضای باز برای محوطه سازی خانه، باغ، ویلا و مجتمع ها می باشد . پرگولا یک فضای زیبا ، جذاب و مدرن برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه و فضایی مناسب و مفرح ما بین فضای سبز باغ ها ، ویلاها ، فضای بیرونی استخر و روف گاردن برای نشستن و غذا خوردن و ... است. 

ساختار پرگولا 

پرگولا دارای پایه یا تیرک هایی می باشد که بر روی آن سقف صاف یا قوس دار نصب می شود. 
این سقف می تواند باز یا به عنوان پوششی برای انسداد باشد. پرگولا دارای یک فضای خصوصی می باشد که می تواند غیر قابل مشرف باشد . یکی از مهم ترین ویژگی های مهم پرگولا داشتن سقف مشبک است باعث ایجاد نیم سایه می شود . جنس پرگولا می تواند از چوب ، فلز ، تموود و یا چوب پلاست باشد اما اغلب از جنس چوب است. البته پرگولا می تواند ترکیبی از مصالح باشد مانند پرگولایی که ستون های سنگی ولی سقف چوبی دارد. 

پیشینه پرگولا 

جالب است بدانید پیشینه سازه پرگولا مربوط به دوره رنسانس ایتالیا می باشد. البته در آن دوره ستون های این سازه از سنگ ساخته می شد اما امروزه معمولا از چوب یا فلز برای ساخت این سازه استفاده می شود . 

کاربرد های پرگولا 

جذابیت و شاخص کردن یک مسیر
ایجاد سایه ای ملایم و دلچسب در روزهای آفتابی
هدایت گیاهان رونده بر روی آن و ایجاد سایه 
فضایی جذاب و مدرن برای مهمانی ها 

 

تفاوت آربور و پرگولا

انواع پرگولا بر اساس ساختار 

پرگولا مستقل: این پرگولا یک سازه جدا از ساختمان می باشد و دارای چهار ستون یا پایه است .
پرگولا متصل به دیوار : یک طرف آن را دیوار ساختمان تشکیل می دهد و دارای دو ستون است . 
پرگولا با سقف بادبانی شکل: این پرگولا سقف پارچه ای مانند مانند بادبان دارد و باعث ایجاد سایه ی کاملی می شود . این پرگولا ظاهری بسیار مدرن و امروزی دارد . البته باید گفته شود که در انتخاب جنس پارچه برای این پرگولا بسیار دقت شود. 
پرگولا با سقف شیبدار: سقف این پرگولا شیب دار است و فضای مناسبی برای نشیمن در محوطه است.

آربور چیست 

آربور سازه ای برای ورودی محوطه ، باغ ، حیاط و ... می باشد . همچنین می توان گفت آربور شکل ساده و کوچکی از پرگولا می باشد. جنس آربور مانند پرگولا اغلب از چوب می باشد. 
آربور یک سازه عمودی عمودی و از لحاظ ساختاری دارای دو یا چهار ستون یا پایه به همراه سقف مشبک می باشد ..  
آربور به عنوان سازه ای مستقل در طول روز و شب کاربرد متفاوتی دارد. کاربرد آن در طول روز سایه بانی در برابر نور آفتاب و در شب پناهگاهی خنک است . آربور سازه ای جذاب و مدرن است که فضایی جهت آرامش و لذت بردن از محیط را فراهم می کند. از آربور ها برای پنهان کردن موارد زشت در چشم انداز نیز استفاده می شود همچنین از این سازه جهت کادربندی مسیر و همچنین ورودی ها استفاده کرد

آربور و پرگولا چه تفاوتی دارند

همانطورکه گفته شد آربور و پرگولا شباهت زیادی به یکدیگر دارند که مهم ترین ایجاد سایه در هر دو مورد است اما  تفاوت این دو ساختار در تعداد ستون ها( پرگولا غالبا دارای ستون های بیشتر نسبت به آربور می باشد) و سقف آن ( سقف پرگولا پیچیده تر و محکم تر است ) می باشد. 
آربور ها بیشتر برای قاب کردن فضا در مسیر ورودی تعبیه می شوند . اما پرگولا در واقع می تواند جایگزینی برای آلاچیق به منظور یک استراحت طولانی باشد و می توان در زیر سقف آن از  نیمکت ، میز و آتشدان استفاده کرد ولی در آربور عمدتا فقط از نیمکت استفاده می شود.