تاريخ انتشار : 1401/09/28 - 11:25
كد :32

پروفیل چوبی

پروفیل چوبی از جنس چوب پلاست امروزه کاربرد گسترده ای به عنوتن نماپوش، کفپوش، مبلمان های شهری و گلدان و ... دارد.

پروفیل چوبی  چوب پلاست از پرکاربردی ترین مواد در صنعت نجاری می باشد. آغاز تولید پروفیل های چوبی از سمت اروپا و آمریکای شمالی بود. فعالیت های تجاری در زمینه ی تولید پروفیل های چوبی از سال 1973 به صورت هدفمند آغاز شد و اکنون مناطق اروپا و آمریکای شمالی از موفق ترین مناطق تجاری در این زمینه اند. تولید پروفیل چوبی در سال 1991 تبدیل به تجارت اصلی در اروپا و آمریکای شمالی گردید.
انتخاب چوب مناسب هر محصول در تولید پروفیل بسیار حائز اهمیت می باشد که باعث پیشرفت تولید مبلمان می گردد. برای تولید مبلمان معمولا از چوب های رسیده یا پخته (تر نیستند) مانند چوب درخت بلوط استفاده می شود.
سهام داران بزرگ چوب های راش و بلوط اروپایی شرکت های بزرگی هستند که اقدام به تولید پروفیل های چوبی می نمایند. به پروفیل های چوبی موجود در بازار، پروفیل های روکش دار می گویند. پروفیل های روکش دار از چوب ام دی اف ، چسب و روکش هایی جهت تزئین پروفیل ها تهیه می شوند.

تولید پروفیل چوبی

برای تولید پروفیل های چوبی الوارهای چوبی را با دستگاه چند تیغ به قطعات کوچکتر برش داده و سپس با رنده آن را به اندازه ی دقیق مدنظر رنده می کنند. یرای رنده کردن از رنده های رو بلند استفاده می کنیم. چهار طرف چوب رنده شده باید به یک اندازه باشد که معمولا برای این کار از دستگاه های بخصوصی با نام گنده گیر استفاده می شود سپس با استفاده از دستگاه فرز رو بلند طرح مورد نظر  بر روی چوب زده شده و الوار تبدیل به پروفیل می شود.

 

 

پروفیل چوبی

کاربرد های پروفیل چوبی

از پروفیل های چوبی برای ساخت درب، پنجره و قرنیز و ... استفاده می شود. 
پروفیل چوب پلاست از انواع جدید پروفیل های چوبی موجود در بازار است. چوب پلاست نوعی کامپوزیت و ترکیب چوب و پلاستیک است . پروفیل های چوب پلاست به عنوان کفپوش، دیوارپوش، نمای ساختمان، سقف کاذب و ... استفاده می شوند.

پروفیل چوب پلاست

چوب پلاست یا همان چوب پلاستیک محصولی جدید و بسیار شبیه به چوب طبیعی اما دارای کارایی و مزایای مطلوب تر است . چوب پلاست که در گروه مواد مواد کامپوزیتی قرار دارد به شکل صفحات (ورق) یا پروفیل تولید می شود . 
از مهمترین کاربردهای چوب پلاست میتوان به کفپوش چوب پلاست، نماپوش چوب پلاست، پروفیل نیمکت، ستون چوب پلاست و ... اشاره کرد.

ساخت پروفیل چوب پلاست

چوب پلاست که یک محصول گرما نرم می باشدپس از فرآوری و آماده سازی مواد ( فیبرچوب و پلیمر) طی فرآیند اکستروژن به حالت خمیری در آمده و از طریق قالب به صورت پروفیل و یا صفحات ( شیت) شکل می گیرد و در سطوح و مقاطع مختلف تولید می شود. بکار گیری افزودنی های شیمیایی در ساختار کامپوزیت چوب پلاستیک جهت حصول نتایج کیفی در فرآیند ادغام پلیمر و گرانول چوب است و باعث افزایش سرعت این فرآیند می شود. 

نکات نصب پروفیل چوبی 

پروفیل ها دارای شیار های بزرگی هستند که امکان اتصال آن ها را به هم آسان می کند. البته باید گفت پروفیل ها به شیوه های مختلفی ساخته می شوند که پروفیل های شیار دار تنها یک نوع از این پروفیل ها می باشد.
نکته مهم در نصب و اجرای محصولات چوب پلاست این است که باید کارهای ساختمانی به پایان رسیده باشد و آخرین مرحله نصب چوب پلاست باشد.