تاريخ انتشار : 1401/10/02 - 11:24
كد :34

طراحی آلاچیق با چوب پلاست

آلاچیق چوب پلاست در کنار یک منظره زیبا، آرامش بخش و چشم نواز ساخته می‌شود و می تواند یک فضای دلنشین و جذاب برای استراحت بوجود آورد.آلاچیق ها در انواع طرح های مدرن، سنتی و پرگولا ساخته می شوند. آلاچیق های مدرن اغلب شکل مکعبی، هندسی غیر منتظم و یا منحنی دارند. سقف این آلاچیق ها معمولا مسطح می باشد. سازه آلاچیق های مدرن معمولا از فلز ساخته می شوند و از تزئینات مینیمال در آنها استفاده می شود.

طراحی آلاچیق چوب پلاست یکی از مدرن ترین و بهترین گزینه هاست. آلاچیق چوب پلاست در کنار یک منظره زیبا، آرامش بخش و چشم نواز ساخته می‌شود و می تواند یک فضای دلنشین و جذاب برای استراحت بوجود آورد.سازه اصلی آلاچیق از جنس فلز یا چوب می باشد . در صورت استفاده از فلز باید آن را با رنگ های پوششی یا کاور چوب خوب پوشش داد تا  از زنگ زدگی و پوسیدگی آن جلوگیری شود. آلاچیق یکی از محبوب ترین سازه های استفاده شده در پارک ها، باغچه ها و... می باشد که علاوه بر فراهم آوردن محیطی زیبا و دلنشین برای دورهمی ها زیبایی خاصی به محیط  اطراف خود می بخشد. آلاچیق ها فضایی مناسب برای فرار از زندگی پر مشغله امروزی و دور بودن از محیط خانه و گذراندن لحظاتی در محیطی آرام هستند. آلاچیق ها معمولا دارای سقف سر بسته هستند که اطراف آن اغلب باز است و بستری مناسب برای رشد گیاهان بالارونده هستند که باعث زیبایی هر چه بیشتر محیط می شود.

                               553

 ساخت آلاچیق چوبی ساده

آلاچیق چوبی فضایی سرپوشیده است که بدنه آن می تواند از هر طرف باز یا نیمه باز باشد.آلاچیق ها در باغ، ویلا، رستوران ها، و انواع فضای سبز ساخته می شوند.در گذشته از پارچه های ضخیم یا درخت برای ساخت آلاچیق ساخته می شد. امروزه از متریال فلز، چوب و متریال های نوین چوب پلاست و ترموود در ساخت آن استفاده می شود. چوب پلاست یکی از مواد و مصالح جدید است که امروزه با استقبال زیادی همراه بوده است. چوب پلاست با ظاهری شبیه به چوب مزایای ویژه و استحکام بالایی دارد. 

چوب پلاست 

چوب پلاست از ترکیبات جدید، نوین و پرکاربرد در صنعت ساختمان و دکوراسیون می باشد. چوب پلاست یا پلی وود در واقع نوعی کامپوزیت است و از دو ماده ی اصلی تشکیل شده است. 
بخش چوبی آن شامل براده و خاک اره است و بخش پلاستیکی آن از ضایعات پلاستیک است. پس مواد سازنده ی چوب پلاست موادی ارزان قیمت هستند. هم چنین چوب پلاست دوستدار محیط زیست بوده و قابل بازیافت می باشد. مواد دیگری مانند رنگ، ‌رزین، چسب، فوم و… در ساخت چوب پلاست به کار می رود که باعث زیبایی، شکل پذیری، استحکام و ماندگاری آن می شود. 
چوب پلاست در ساخت نما، کفپوش، دیوار، آلاچیق چوب پلاست و… کاربرد دارد. و به روش های مختلفی مانند اکسترود، شکل پذیری فشاری، تزریقی و… تولید می شود. 

طراحی آلاچیق با متریال نوین چوب پلاست

آلاچیق سازه ای به شکل مربع، مستطیل و چندضلعی با سقف ساده، گنبدی و ... می باشد. به طور کلی آلاچیق از چهار ستون و یک سقف تشکیل می شود . البته این ویژگی با توجه به طراحی معماران و سلیقه مشتری قابل تغییر است. 
آلاچیق چوب پلاست سبکی مدرن در طراحی آلاچیق می باشد و امروزه بسیار پرکاربرد و محبوب است. 
در ساخت آلاچیق باید به این نکته توجه داشت که چون این سازه در فضای باز استفاده می شود باید از متریالی استفاده کرد که در هرگونه شرایط آب و هوایی مقاومت و استحکام داشته باشد. 
بهترین گزینه و راه حل برای این مشکل استفاده از متریال چوب پلاست در ساخت آلاچیق است.
سازه ی اصلی که شامل پی و ستون هاست از بتن، فلز و یا مواد دیگر ساخته می شود. 

مزایای استفاده از چوب پلاست در ساخت آلاچیق

در بالا گفته شد که متریال مورد استفاده در ساخت آلاچیق باید در برابر سرما و گرما و فصول مختلف مقاوم باشد. آلاچیق چوب پلاست باعث متعادل شدن دمای داخل آن می شود. همچنین این محصول در مناطق مرطوب قابل استفاده است زیرا رطوبت را جذب نمی کند.آلاچیق ساخته شده با چوب پلاست با هر دمایی سازگار است و دچار انبساط نمی شود .چوب پلاست در برابر نور خورشید و اشعه uv مقاوم است و به مرور زمان دچار رنگ پریدگی نمی شود. همچنین این محصول در برابر ضربه، فشار، آسیب و خش مقاوم است. 

ساخت الاچیق

آلاچیق ها در انواع طرح های مدرن، سنتی و پرگولا ساخته می شوند. آلاچیق های مدرن اغلب شکل مکعبی، هندسی غیر منتظم و یا منحنی دارند. سقف این آلاچیق ها معمولا مسطح می باشد. سازه آلاچیق های مدرن معمولا از فلز ساخته می شوند و از تزئینات مینیمال در آنها استفاده می شود. آلاچیق ها در انواع مختلف و طرح ها و رنگ های گوناگونی طراحی و ساخته می شوند. اغلب آلاچیق ها از جنس فلزو بتن هستند. باید توجه داشت از آنجایی که آلاچیق ها در فضای باز قرار می گیرند در صورت ساخت با فلز باید از رنگ های پوشش دریایی و اپوکسی برای بدنه آلاچیق استفاده شود تا بر اثر عوامل مختلف دچار آسیب نشوند. آلاچیق ها باید دوام و استحکام بالایی داشته باشند تا دربرابر ضربه و شرایط  نا مساعد آب و هوایی مقاوم  باشند.

طرح آلاچیق

طرح آلاچیق چوبی را معمولا بر اساس متریال مختلف بر اساس سلیقه های مختلف طراحی می کنند و هزینه طراحی ان با قیمت های متفاوتی ارزش گذاری می شود.آلاچیق‌ها با توجه به سبک طراحی، به چند دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند.آلاچیق‌های مدرن اغلب با استفاده از موادی همچون فلز، شیشه و سنگ ساخته می‌شوند و بیشتر در مناطقی با آب و هوای سرد و خشک یافت می‌شوند. آلاچیق مدرن دارای طراحی‌هایی با دوام و کاربردی هستند و اغلب برای استفاده در فضاهای خارجی، مانند حیاط و باغ، طراحی می‌شوند.معمولا ساختارسقف آلاچیق ها را با شیب های استاندارد طراحی می کنند تا در زمان بارندگی آب اضافی از قیمت شیبل آن سرازیر شود و مانع تجمع بیهوده آب شود. معمولا دارای طراحی مدرن است و با استفاده از متریال جدید نیز اجرا می شود. بعد از نصب ستون ها، سازه ای یک طرف شیب که معمولا دارای شیب با درصد پائین می باشد آماده می شود.