تاريخ انتشار : 1401/10/17 - 11:47
كد :42

پرگولا در روف گاردن

پرگولا آلاچیق هایی نیمه مسقف با چارچوبی باز هستند.


پرگولا از سازه های پرکاربرد در بام سبز (روف گاردن) و محوطه سازی می باشد. 
برای زیباتر شدن فضای سبز باغ، ویلا و ... نیاز به محوطه سازی وجود دارد. جهت طراحی فضای سبز برای محوطه سازی از المان های مختلفی استفاده می شود که یکی از پرکاربرد ترین آن ها، آلاچیق یا پرگولا می باشد.
روف گاردن یا بام سبز شرایط زندگی در کنار طبیعت را برای انسان فراهم کرده است، در طراحی روف گاردن می توان از آلاچیق و یا پرگولا استفاده کرد. 

 

پرگولا در روف گاردن

پرگولای چوبی

پرگولای چوب پلاست که معروف به پرگولای چوبی ست نوعی سازه پرکاربرد در محوطه سازی به شمار می آید. امروزه استفاده از چوب پلاست در ساخت آلاچیق و پرگولا در فضاهای سبز و روف گاردن بسیار مورد استقبال است و انتخابی هوشمندانه می باشد. 
پرگولا این روزها در روف گاردن ( بام سبز ) بسیار مورد توجه طراحان قرار دارد فضای مناسبی برای استراحت در پشت بام است. 
پرگولای چوبی می تواند با سقف یا بدون سقف باشد. این سازه شبیه به آلاچیق بوده که بر روی بام ، حیاط ، پارک و... قابل اجراست. پرگولای چوبی به دلیل هماهنگی با فضای سبز می تواند حس آرامش را به شما القا کند. 
پرگولا سازه ای است که با استفاده از آن می توان محوطه خانه ، ویلا، فضاهای سبز و مناظر را زیبا تر کرد.

پرگولا چیست

پرگولا نوعی سایه بان سبک است که دارای سقفی نیمه پوشیده می باشد. 
در واقع پرگولا آلاچیق هایی نیمه مسقف با چارچوبی باز هستند.
پرگولاها بیشتر به عنوان سایبان در فضای باز همچون روف گاردن ، تراس گاردن و یا محوطه مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل داشتن سقفی مشبک و ایجاد نیم سایه یکی از سازه های محبوب و کاربردی محسوب می شوند.
این سازه از ستون هایی تشکیل شده است که سقف صاف یا قوس داری بر روی آن تعبیه می شود. 
این سازه اغلب به صورت چهار ضلعی اجرا شده و دارای چهار ستون از جنس فلز، چوب، چوب پلاست و یا سنگ می باشد. 
پرگولا می تواند المانی به عنوان دعوت کننده در ورودی ها باشد. 
یکی دیگر از کاربرد های پرگولا شاخص کردن و جذابیت مسیر و سرسبزی آن می باشد. وجود گیاهان رونده بر روی پرگولا به جذابیت محوطه کمک خواهد کرد. 
هم چنین پرگولا فضایی را برای نشتن و دورهمی های دوستانه و خانوادگی فراهم می کند.

پرگولا چوب پلاست

چوب پلاست ها از جدید ترین متریال های مورد استفاده در فضای روف گاردن، تراس و یا محوطه هستند. چوب پلاست مزایا و ویژگی های منحصر به فردی دارد و امروزه جایگزین محصولات چوبی شده است. 
از جمله مزایای این متریال مقاومت بالا در برابر آب و هوای مختلف، نفوذ آب و رطوبت مقاومت در برابر نور خورشید، مقاومت در برابر حشرات، قابل شست و شو بودن و ... می باشد. 
پرگولا هایی که با استفاده از متریال چوب پلاست ساخته می شوند اغلب دارای ستون های فلزی هستند که با چوب پلاست کاور می شوند و برای سقف مشبک آن می توان از چوب پلاست و یا ترکیب آن با فلز استفاده کرد. 
از جمله مزایای ساخت پرگولا با چوب پلاست در کنار ظاهر زیبا و مدرن عدم زنگ زدگی و پوسیدگی آن است. 

منبع خبر : 1401/10/17