تاريخ انتشار : 1401/11/04 - 11:05
كد :52

کاربرد چوب پلاست در صنایع

چوب پلاستیک در صنایع مختلفی از جمله کشتی سازی، صنایع برق، خودروسازی و ... کاربرد دارد.

کاربرد های چوب پلاستیک در صنایع عبارتند از:
بخش کشتی سازی
در این بخش به دلیل مختلفی که می توان توسط wooflex  تولید نمود و نیز خواص یاد شده جهت ساختار کناری کشتی ها و بارجها و نیز کف آن ها اعم از باربری، مسافربری و کشتی های کوچک سود جست. ضمنا به دلیل میزان به هدر رفتن فقط قسمت های کف( Docks) در لنگرگاه ها، به میزان 7000 الی 8000 تن در سال و هزینه بی برگشت 40 الی 50 میلیون دلار در سال قرار گردیده که تا سال 2006 تمامی کف های لنگرگاه های آمریکا را با woodflex جایگزین نمایند.

کاربرد چوب پلاست در صنایع


بخش صنایع برق
مجددا طی بررسی که در آمریکا صورت گرفت سالانه 5566 تن الوار چوب به عنوان دیرک برق( utility poles ) مورد استفاده قرار می گیرد از بین رفته که باید با دیرک های چوبی جدید تعویض کردد و لذا هزینه این مقدار چوب بالغ بر 150 میلیون دلار می باشد که بدون در نظر گرفتن هزینه کارکردی و غیره می باشد لذا woodflex از سال 2004 به عنوان دیرک برق جایگزین گردید.
بخش صنایع خودروسازی و واگن سازی
برای تولید تریلر، کفی کانتینر، کانکس و دیوار های جانبی، رو دری خودرو، قطعات داخلی و تزئینی خودرو پارتیشن کوپه واگن های مسافربری و ...
بخش صنایع چوب، مبلمان و تجهیزات دفتری و اداری
بری تولید قفسه، پارتیشن های اداری، میز، صندلی، دکوراسیون داخلی سالن های همایش، تجهیزات دفتری و اداری، کمد و دربهای کرکره ای
امور متفرقه و مصارف متنوع شامل:
تولید وسایل چوبی( طرح چوب) برای بازی کودکان در پارک ها
نیمکت های پیک نیک، صندلی های پارکی
آلاچیق، سایبان های پارکی و باغی
نرده، حفاظ، دیوار های تزیینی
پوشش کف اطراف استخر ها، سونا و ...( به جای سنگ)
ساخت سایبان و پارکینگ های خانگی
گلدان های چوبی( طرح چوب)، ایجاد دیواره های حفاظتی خاک (جلوگیری از ریزش خاک)
تولید جعبه برای بسته بندی میوه، پالت و ...
تولید قطعات تزیینی و تزریقی( برای خودرو و سایل خانگی)
و ده ها کاربرد و مصارف دیگر که متناسب با نیاز قابلیت تولید دارد.
بررسی بازار در جهان و ایران
همانگونه که در بخش های قبلی اشاره شد، این محصول از سال های 1980 به بعد به تدریج رشد مصرف داشته، این رشد در آمریکای شمالی و کانادا طی سال های 2000 تا 2004 معادل صد درصد بوده به گونه ای که که مصرف این محصول در آمریکای شمالی از مرز پانصد هزار تن تجاوز نموده است. در اروپا این رشد و مصرف کمتر بوده و معادل یکصد هزارتن در سال 2004 بوده است.
در کشور ژاپن نیز مصرف طی سال 2003 معادل پنجاه هزار تن بوده است. برای اطلاعات بیشتر نمودار مصرف در سه مورد فوق ارائه می گردد.
در بازار ایران همانگونه که قبلا اشاره شد به دلیل عدم شناخت محصول تقریبا مصرف قابل توجهی نداشته البته مقادیری کالای ساخته شده با عناوین و اسامی دیگر وارد کشور شده( کد وارداتی 4413) ولی تقریبا مصرف عمومی نداشته است. در حال حاضر دو کارخانه صنعتی آن هم برای نیاز و مصارف خود اقدام به تولید نموده اند و محصول را به نام wood flex یا wood stock  مصرف می کنند که در مقاله بعدی به ادامه این موضوع می پردازیم.