تاريخ انتشار : 1401/03/10 - 18:43
كد :6

نگهداری از دک چوب پلاست دایاکس

با سپاس از خرید شما ، پس از نصب کفپوش و دیوارپوش دایاکس خصوصا نسل جدید با الیه محافظ ، از زمان و انرژی کمی که برای نگهداری و مراقبت آن در مقایسه با چوب طبیعی خواهید گذاشت شگفت زده می شوید ، چرا که دیگر نیازی به عملیات رنگ آمیزی مجدد و الیه برداری دوره ای نخواهید داشت.

البته که دک شما به طور طبیعی گرد و خاک گرفته یا آلوده خواهد شد ، برای حفظ ظاهر خوب آن مرتب با آب و شوینده های مالیم و تی کفشورهای نرم استفاده کنید تا از رسوب آلودگی در طول زمان جلوگیری کرده باشید. اگر نوشیدنیهای حاوی رنگ مثل ابمیوه های رنگی یا مواد حاوی روغنهای غذایی روی دک ریخت بهترین کار تمیز کردن فوری آن با آب و شوینده های صابونی و حوله مالیم است. برای جلوگیری از خط افتادن کفپوشها ، زیر مبلمان باغی خود پد های موکتی نصب کنید تا از بروز خط و خش عمیق در کفپوش جلوگیری شود. 
کفپوشهای دور استخر به آب کلردار مقاوم هستند با این حال اگر محلول کلری غلیظ یا نمکهای تصفیه استخر مستقیم روی کفپوش ) خصوصا نسل بدون الیه محافظ ( بیافتد به دلیل خاصیت قوی شیمیایی احتمال رنگبری و لکه دار شدن وجود دارد پس توصیه اکید می کنیم از درست کردم محلول تصفیه اب روی دک خودداری کنید. 

553
چوب پلاست 

نکات مهم : 
- در حالیکه فعالیتهای عادی روزانه آسیبی به کفپوش شما نخواهد زد )مثل کفپوشهای چوبی یا سایر مواد مشابه ( فعالیتهای شدیدی مثل اسکیت کردن روی کفپوش ، باال پایین پریدن و حرکات موزون با کفشهای پاشنه تیز ، کشیدن مبلمان و اثاث سنگین روی کفپوش یا کارهای مشابه می تواند باعث ایجاد خط و خش ، خراشیدگی و سائیدگی و تراشه شدن شود . 
- اکیدا توصیه می کنیم از پد زیر پایه برای مبلمان و اثاثه سنگین بر روی کفپوشها استفاده کنید، برخالف دکهای چوب طبیعی ، خراش دکهای کامپوزیتی را نمی توان با سمباده کاری برطرف کرد.
- هرگز از بیل یا پاروی فلزی برای تمیز کردن دکهای چوب پلاست استفاده نکنید.
- در هنگام استفاده از دستگاههای کارواش و فشار قوی آب حتما استفاده از پخش کننده آب پهن ، رعایت فاصله 03سانتی متری و حد 053 بار فشار دستگاه را مالحظه کنید ،فشار آب قوی به صورت نقطه ای و از فاصله نزدیک ممکن است به کفپوش شما آسیب برساند. 
- از تمیز کننده های مالیم استفاده کنید، از استفاده از تمیز کننده بر پایه سفید کننده ها ، اسید ها یا بازهای قوی پرهیز کنید.
- تمیز نکردن بقایای آلی مثل باقیمانده برگ های پوسیده از روی پروفیلها یا شکافهای بین پروفیل موجب رشد کپک و قارچ و لکه دار شدن سطوح خواهد شد. 
- در صورتیکه عملیات ساختمانی در حال انجام است، برای جلوگیری از نشستن غبار گچ و سیمان سطح پروفیلها را با نایلون ضخیم مناسب دارای استاندارد ساختمان بپوشانید، این غبارها می توانند با اب مخلوط شده و بعد از خشک شدن الیه سفید یا لکه های سفید و خاکستری مات و مقاوم روی سطح دک تشکیل دهند . توصیه اکید حفظ پوشش محافظ تا اتمام کلیه کارهای ساختمانی است.

بیشتر بخوانید : نحوه ی نگهداری چوب پلاست

جدول خالصه نگهداری دک دایاکس

مشکل راه حل
کثیفی و خاک برگ خاک برگ روی سطح بایستی با شلنگ آب شستشو و خارج شود. در طرحه ای دارای امباس از محلول آب و صابون گرم و برس غیر فلزی نرم جهت خارج کردن کثیفیها و آت و آشغال استفاده کنید. برس کشیدن در جهت الیاف و طرح بهترین حالت است.
لکه های ناشی از آب سخت آب سخت آبی است که دارای مقادیر زیادی امالح مانند آهک، سیلیس و کلسیم باشد. هنگامی که آب خشک می شود این امالح باقی مانده و لکه های بدظاهر و زشتی روی سطح بجا می گذارند. این مسئله نقص چوب پلاست دایاکس نیست و این مسئله تنها بخاطر آب است. بطور کلی این امالح می تواند با سرکه سفید از روی سطح کفپوشها پاک شوند. همچنین رقیق سازی الزم بوده، با توجه به این مسئله که از آب سخت برای این منظور استفاده نشود.اگر مجبور به استفاده از آب سخت شدید با پارچه ای آنرا خشک کنید یا از یک دمنده جهت خشک کردن سطح بهره ببرید.
تاننهای ایجاد شده بخاطر خاک برگ تاننها وقتی که مواد ارگانیک در فواصل بین پروفیلها تلنبار شده و آب شروع به جمع شدن زیر آن کند می تواند تشکیل شود. بنابراین بهتر است که خاک برگ باقیمانده در فواصل را با استفاده از شلنگ آب، کاردک، یا جاروی نرم خارج کرد. تمیز نگهداشتن بین شکافها شانس تشکیل تاننها را کاهش داده و کفپوش های تمیزتری نمایان می کند. تمیزکننده های دارای اگزالیک اسید تاننها را خارج می سازد.
برف و یخ

از کلیرید کلسیم یا سنگ نمک برای ذوب کردن یخ و برف استفاده کنید. افزودن کلیرید کلسیم و سنگ نمک ممکن است بقایای سفید رنگ بجا گذارد که می توان براحتی با آب گرم و صابون و برس غیر فلزی نرم آنرا خارج ساخت. توجه کنید که از بیل و پاروهای غیر فلزی استفاده نمایید.

روغن/ گریس/ باقیمانده غذا ریختن همه نوع روغنها/ گریسها / غذا بایستی بی درنگ خارج شوند. برای تمیز کردن از آب صابون گرم و برس نرم غیر فلزی استفاده کنید. گریس و روغن ممکن است نیازمند تمیزکننده های چند منظوره داشته باشد. اگر آب صابون گرم و برس غیر فلزی نرم عمل نکرد با تولیدکننده تماس گرفته و مطمئن شوید که کدام تمیزکننده ها برای استفاده روی کفپوش شما مناسب است. سطح بایستی فورا تمیز گردد تا گارانتی محصول محفوظ بماند.
قارچ و کپک زدگی قارچ و کپک زدگی در هر محیطی بطور دوره ای رخ می دهند. بنابراین قارچ و کپکهای سطحی می تواند روی سطح کفپوشها ظاهر شوند اگر مواد ارگانیکی تجزیه شونده مانند چوب، برگهای پوسیده، هاگها و ... به همراه افزایش درجه حرارت، اکسیژن و آب حضور داشته باشند. راهی برای حذف کردن کامل قارچ و کپک وجود ندارد بنابراین ما فقط می توانیم بروز کردن انرا با خارج کردن مواد ارگانیکی تجزیه پذیر با باالترین سرعت ممکنه کاهش دهیم. اگر قارچ و کپک ظاهر شدند از آب صابون گرم و برس غیرفلزی نرم جهت تمیز کردن استفاده کنید.
استفاده از شوینده های تحت فشار ) کثیفیهای ناشی از سیمان، گچ یا مابقی مصالح ساختمانی استفاده از جت واشر با فشار کمتر ازpsi 0533 که دارای مخزن صابون باشد می تواند برای خارج کردن کثیفیها، گرد سیمان یا مابقی کثیفیهای ناشی از مصالح ساختمانی استفاده گردد. بروی کفپوشها صابون اسپری کنید سپس با برس نرم غیر فلزی به آرامی بسابید. هر پروفیل را به تنهایی با استفاده از جت واشر در فاصله حداقل 03 سانتیمتری بشویید و کامال آبکشی نمایید. اگر آب کثیف ناشی از شستشو باقی مانده و خشک گردد بروی سطح کفپوشها ردی از آلودگی باقی خواهد گذاشت.
منابع گرمایی غیر عادی / آتش کفپوشهای کامپوزیتی تمایل دارند گرما را در خود حفظ کنند هر زمان گرما مستقیم یا غیر مستقیم حضور یابد. منابع گرمایی غیر معمول مانند آتشدان، چاله آتش، کباب پزها و خود آتش و ... می تواند کفپوشها را تخریب کند. وقتی که از منابع گرمایی غیر معمول و آتش استفاده می گردد برای حصول اطمینان از عدم رخدادن تخریب کفپوشها احتیاط کافی بایستی رعایت گردد.
بنایی و ساخت و ساز در هنگام بنایی و کارهای ساختمانی، کفپوشها بایستی در کل این زمان با صفحاتی برزنتی یا صفحات پالاستیکی درجه ساختمانی پوشانده شوند. بقایای معدنی که از عملیات ساختمانی بروی کفپوش باقی می مانند می تواند با آب مخلوط شده و سپس تبخیر گردد و بقایایی بجا گذارد که سفیدک و غبارات نرم روی سطح کفپوشها بوجود آورد. برای اجتناب از این مشکل اطمینان حاصل کنید که بنایی / سیمان کاری قبل از نصب کفپوشها بطور کامل انجام شده است. اگر بقایای معدنی بروی کفپوشها باقی بمانند بمنظور حفظ نمای بصری اصلی کفپوشها مراقبت منظم نیاز است.

 

مطالب مرتبط :