تاريخ انتشار : 1401/12/16 - 15:08
كد :68

تفاوت چوب و چوب پلاست

چوب در برابر آب و رطوبت عایق نیست پس از چند سال استفاده از بین می رود و فرسوده می شود اما چوب پلاستیک به رطوبت حساس نیست و به دلیل خواص پلاستیک خراب نمی شود

چوب به دلیل زیبایی و ظرافتی که دارد در بین همه افراد جامعه طرفداران زیادی دارد اما با وجود همه این زیبایی ها دارای محدودیت و حد و مرز است اما کامپوزیت های چوب پلاست به دلیل مزایایی که دارند طرفداران بیشتری نسبت به چوب دارند.

چوب

در گیاه شناسی، چوب قسمت جامد و سخت زیر پوست ساقه یک درخت یا سایر گیاهان چوبی است که به صورت بافت آوندی وجود دارد، اگرچه به طور کلی چوب فقط در درختان و بوته ها یافت می شود، اما از نظر علمی در همه آوندها وجود دارد.

چوب پلاست یا چوب پلاستیک

وود پلاست محصول جدیدی است که در گروه مواد کامپوزیتی قرار می گیرد که از گرانول های چوب یا پودر چوب با مقدار معین و همچنین مواد پلیمری تشکیل شده و در ابعاد و قالب های مختلف به روش اکستروژن تولید و عرضه می شود. .
از مزایای چوب پلاست می توان به عواملی چون صرفه جویی در مواد اولیه و جلوگیری از قطع بی مورد درختان و استفاده گسترده از آن در صنعت ساختمان و ساخت مصنوعاتی مانند کفپوش های چوبی پلاستیکی، پوشش های چوبی پلاستیکی، فلاور باکس و مبلمان خیابانی اشاره کرد.
مهمترین مزیت پروفیل های چوب پلاستیک مقاومت بالای آن در برابر عوامل جوی مانند اشعه ماوراء بنفش خورشید و به ویژه مقاومت بالا در برابر رطوبت و استفاده شدید در مناطق مرطوب است.

 

تفاوت چوب و چوب پلاست

کفپوش چوبی

کفپوش های چوبی بسیار زیبا هستند و سابقه طولانی به عنوان کفپوش دارند. زیبایی چوب دلیل علاقه بسیاری از طراحان به این ماده است. اما چوب به عنوان یک محصول طبیعی همیشه با خطر پوسیدگی مواجه است.
البته امروزه با استفاده از فرآیندهای کاملاً کنترل شده، چوب و خطرات ناشی از پوسیدگی و حمله قارچ‌ها و موریانه‌ها و غیره را برطرف می‌کنند. کفپوش های چوبی پلاست به دلیل خواص پلاستیکی ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت هستند که مزیت بزرگتری نسبت به چوب است.

فرآوری چوب

فرآوری چوب به دو روش بسیار رایج و عمده انجام می شود که یکی از روش های ترمو نمودن چوب و تبدیل چوب به ترمووود و دیگری اشباع کردن چوب است. از طرفی چوب با توجه به نوع درخت و گونه گیاهی به دو دسته بسیار مهم تقسیم می شود.
چوب های نرم و سخت. از بین این دو دسته، چوب های سخت گزینه بهتر و قابل اعتمادی برای استفاده در کف سازی هستند. در بین چوب های سخت می توان از چوب بلوط به عنوان یکی از بهترین چوب ها برای کف سازی نام برد.

پردازش چوب پلاست

با توجه به ترکیب و روش تولید چوب پلاستی، این محصولات می توانند از نظر رنگ و ظاهر، ابعاد و اندازه ها و ... تنوع بسیار زیادی داشته باشند. البته امروزه بیشتر تولیدات چوب پلاست یا چوب پلاستیک به صورت پروفیل هایی با ظاهر چوب تولید و روانه بازارها می شود و درصد بالای چوب به کار رفته در این ترکیبات نیز به این محصولات ظاهری بسیار نزدیک به چوب می دهد. اگرچه در بسیاری از مشخصات فنی مانند مقاومت در برابر پوسیدگی، رطوبت و ... چوب پلاستیک عملکرد بهتری نسبت به چوب طبیعی دارد.
به طور کلی در ساخت و تولید محصولات چوب پلاست از 4 نوع پلیمر استفاده می شود که هر کدام از این پلیمرها برای تولید نوع خاصی از چوب پلاستیک استفاده می شود.

تفاوت بین نگهداری چوب و چوب پلاستیک

از آنجایی که چوب در برابر آب و رطوبت عایق نیست پس از چند سال استفاده از بین می رود و فرسوده می شود اما چوب پلاستیک به رطوبت حساس نیست و به دلیل خواص پلاستیک خراب نمی شود. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که چوب در اثر حمله موریانه ها و هر گونه موذی ممکن است آسیب ببیند و خورده شود، اما چوب پلاستیک در برابر هر گونه جانوری مقاوم است.