تاريخ انتشار : 1401/06/12 - 16:42
كد :8

نحوه ی نگهداری چوب پلاست

استفاده از محصولات پلاستیکی بازیافتی نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری دارد و طول عمر بالایی دارد. اگرچه، مانند بسیاری از موارد، کاملاً از آلودگی مصون نیست. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه ی نگهداری چوب پلاست و همچنین روش صحیح تمیز کردن شرایط مختلف آشنا کنیم. با ما همراه ما باشید.

شرایط نگهداری چوب پلاست

استفاده شدید از فشار آب می تواند اثرات نامطلوبی در نگهداری چوب پلاست، کفپوش ها، درهای بیرون خانه و سایر محصولات چوبی پلاستیکی بازیافتی، داشته باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم از یک واشر آب فشار بین متوسط و یک نوک اتصال نرم تر استفاده کنید. حتی اگر محصولات چوب پلاست در برابر خزه ها و جلبک ها مقاوم باشد ، اما استفاده از واشر آب تحت فشار با مواد شوینده شیمیایی قوی می تواند بر محیط زیست و محیط اطراف آن تأثیر منفی بگذارد و فاضلاب را آلوده کند. با یک آب فشار مناسب، و بدون نیاز به هیچ مواد شیمیایی و فقط  با کمی صبر و حوصله برای تمیز کردن سطح به طوری که آسیبی به رنگ وارد نشود یا رنگ آن محو نشود، آلودگی را پاک کنید.
صاحبان خانه اغلب چوب پلاست هایی را انتخاب می کنند تا از نگهداری سالانه مانند سنباده زدن، لکه گیری، آب بندی و رنگ آمیزی اجتناب کنند. اگرچه به نگهداری بسیارکمی نیاز دارد، اما همچنان باید از چوب پلاست خود مراقبت کنید تا برای سال‌های آینده زیبا به نظر برسد.

553

چوب پلاست

از بین بردن برف از روکش پلاستیکی

برای پاک کردن برف از روی فضای چوب پلاست خود، از یک بیل پلاستیکی یا لاستیکی استفاده کنید تا باعث خراش و آسیب دیدگی چوب پلاست نشود.همچنین می توانید از کلرید کلسیم یا سنگ نمک برای ذوب برف و یخ از سطح چوب پلاست خود استفاده کنید.

گرد و خاک

گرد و غبار یک کثیفی رایج در چوب پلاست ها در فضای باز درطولانی مدت است. گرد و غبار موجود در هوا همیشه روی محصولات چوب پلاست می ریزد. اگر نظافت برای مدت طولانی هم انجام نشود، از بین بردن لکه ها بسیار آسان است. برای این نوع گرد و غبار، همه می توانند از برس های سخت و مایع صابونی با آب داغ برای تمیز کردن محصولات چوب پلاست استفاده کنند.

کپک

هوای بارانی و مرطوب آسیب زیادی به تمامی اشیاء میرساند، چه برسد به آسیب دیدن محصولات چوب پلاست که طولانی مدت در فضای باز است. هوای مرطوب و سرد برای رشد قارچ ها و کپک ها بسیار آسان است که نه تنها به زیبایی و ظرافت آسیب می رساند، بلکه به عمر و  کارکرد چوب پلاست ها آسیب میزند. برای مقابله با این نوع کثیفی، همه می توانند از یک ماده ی از بین برنده کپک استفاده کنند.

553

لکه های روغنی

لکه های روغن به جا مانده از مواد غدایی روی سطح چوب پلاست باقی می ماند و هیچ راهی برای تمیز کردن وجود ندارد. وقتی با چنین شرایطی مواجه می شوید، فقط می توانید از مواد شوینده روغنی و مایع صابون برای حل آن استفاده کنید. برای از بین بردن لکه ها، معمولاً کافی است مناطق آسیب دیده را با آب گرم و در صورت لزوم مقداری پاک کننده چند منظوره و یک برس مانند تمیز کردن اولیه تمیز کنید و سپس با آب زلال بشویید.
هم چنین درمواقعی که که درحال آشپزی باشید، لکه های روغن یا چربی می تواند به سرعت روی کفپوش چوب پلاست شما چکه کند. چنین لکه هایی همیشه باید دراسرع وقت پاک شوند. اگرچه تخته های چوب پلاست با مقاومت بیشتری دارند، اما همچنان باید آنها را در اسرع وقت تمیز کنید. معمولاً تمیز کردن ناحیه آسیب دیده با آب و در صورت لزوم یک پاک کننده چند منظوره کافی است. پس ازتمیز کردن، باید تخته ها را کاملا با آب گرم بشویید. همین کار را برای سایر لکه های مواد غذایی ناشی از چکیدن سس یا نوشیدنی های ریخته شده مانند نوشابه های گازدارانجام دهید.


چرا نظافت منظم چوب پلاست اهمیت دارد؟

اگرچه روکش چوب پلاست دربرابرلکه‌ها مقاوم است،اما با تمیز کردن منظم ازشر زباله‌هایی که ممکن است اثری از خود به جای بگذارند و در درازمدت کار بیشتری را برای شما ایجاد کنند،خلاص می‌شوید. مانند لباس، هر چه یک لکه طولانی ‌تر روی چوبپلاست  بماند، پاک کردن آن سخت‌تر است.


لکه های سرسخت، سوزاندن سوراخ ها و خراش ها

علاوه بر لکه‌های مواد غذایی، آسیب‌های جدی‌تری نیز در هنگام کباب کردن رخ می‌دهد. جرقه‌ها یا خاکستر هایی که به پایین سقوط کرده‌اند می‌توانند چوب پلاست را بسوزانند و سوراخ‌های سوختگی ایجاد کنند. در مورد چوب پلاست های با سطح زبر، معمولاً می توانید چنین آسیب هایی را با برداشتن مکانیکی از بین ببرید. اگر سوراخ های سوختگی خیلی عمیق هستند یا لکه ها را نمی توان به سادگی پاک کرد، تنها راه حل تعویض تخته(های)آسیب دیده است. بسته به سازنده و سیستم مونتاژ، امکان تعویض تخته های جداگانه نیز وجود دارد. لطفاً در اینجا نیز توجه داشته باشید که یک تخته جایگزین در ابتدا از نظر رنگ با بقیه قسمت ها متفاوت است و این رنگ به مرور زمان خود را تنظیم می کند.

استفاده از پاک کننده های مخصوص

اکثر تولید کنندگان چوب پلاست محصولات تمیز کننده مخصوص یا حتی کیت های تمیز کننده کامل را برای نگهداری چوب پلاست ها ارائه می دهند.